Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Spacer po Lipsku

Portal mapowy

System Informacji Przestrzennej Lipsko

SIP LIPSKO

SIP - informacje

Zarządzanie kryzysowe

GminnZespZarzaKryzys2

Czyste Powietrze

cp logo

PZP

PZP

NSP 2021

nsp 250x250px

Serwis informacyjny

Ochrona Ludności

Szybka powódź – krótkotrwałe zdarzenie, wielkie zagrożenie

IMGW-PIB: Szybka powódź – krótkotrwałe zdarzenie, wielkie zagrożenie Gwałtowne powodzie, które nawiedziły Polskę oraz tragiczne, szybkie powodzie w Niemczech i Belgii uświadamiają nam, jak poważne są następstwa zmiany klimatu. Na wielu poziomach nie jesteśmy w stanie im zapobiegać, a jedynie przewidywać i zabezpieczać siebie i mienie przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. https://www.imgw.pl/wydarzenia/szybka-powodz-krotkotrwale-zdarzenie-wielkie-zagrozenie

Co to są powodzie?

Ustawa Prawo Wodne definiuje powódź jako „czasowe pokrycie przez wodę terenu, wywołane przez wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, z wyłączaniem pokrycia przez wodę terenu wywołanego przez wezbranie wody w systemach kanalizacyjnych”.

Szybkie powodzie trwają krótko, są gwałtowne i powstają najczęściej podczas intensywnych opadów o charakterze burzowym.

Czytaj więcej...

IMGW-PIB: Burza – vademecum zachowań

Burza jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i często gwałtownym. Zawsze niesie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Co więc robić, gdy burza zaskoczy nas poza domem? Na co zwrócić uwagę będąc w pomieszczeniu? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak powinniśmy się wówczas zachować.

Poza domem

• jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

• unikać przebywania pod drzewami,

• unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

• jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

• natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,

• osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

• Na wodzie: jeżeli pływamy lub znajdujemy się na statku wodnym lub desce windsurfingowej, kitesurfingowej, sup należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody – woda to przewodnik i jest ekstremanie niebezpieczna w czasie burzy,

• w aucie - pozostać w samochodzie, stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

• unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny,

• jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Czytaj więcej...

MAZOWIECKIE SYRENY +

Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko informuje, że Miasto i Gmina Lipsko włacza się w spółpracę na rzecz realizacji Projektu pn. ,,Mazowieckie Syreny + rozbudowa i modernizacja systemu ostrzegania i alarmowania ludności".

mazomazoo

Burzowy survival od IMGW-PIB

Burza jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i często gwałtownym. Zawsze niesie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Co więc robić, gdy burza zaskoczy nas poza domem? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak powinniśmy się wówczas zachować.

Burza w górach

Jeśli burza jest jeszcze w pewnej odległości od Ciebie, jak najszybciej zejdź w niższe partie gór.

Unikaj przebywania w pobliżu szczytów i grzbietów górskich.

Jeśli nie masz możliwości zejść niżej, kucnij i trzymaj kolana i kostki złączone. Najlepiej zrób to na czymś, co odizoluje Cię od podłoża, np. plecaku, który nie ma metalowych elementów (np. stelaża).

Nie kładź się na ziemi! W ten sposób tylko zwiększasz powierzchnię styku z ziemią, w którą może uderzyć piorun.

Jeśli jesteś w grupie, rozejdźcie się by zachować między sobą kilkumetrową odległość. Nawet jeśli jedna osoba zostanie porażona, inni będą mogli udzielić jej pomocy.

Usuń z ubrania wszelkie metalowe przedmioty (np. karabińczyki).

Nie trzymaj się łańcuchów i innych metalowych przedmiotów (np. kijków trekkingowych), po których może rozejść się ładunek elektryczny z wyładowania.

Nie chowaj się pod drzewami. Ze względu na swoją wysokość pełnią funkcję masztów, które są potencjalnym celem dla piorunów.

Czytaj więcej...

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 50.

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 50.
Obszar: województwo mazowieckie, powiat lipski.
Ważność: od godz. 09:00 dnia 24.06.2021 do godz. 09:00 dnia 25.06.2021
Przebieg: Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć nawalne opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 110 km/h. Miejscami grad.
Szczegóły w poniższym ostrzeżeniu:

Kwalifikacja wojskowa 2021

W okresie od dnia 1 lipca  do  8 lipca 2021 r. prowadzona będzie na terenie powiatu lipskiego kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 2002 roku. Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej prowadzącej kwalifikację wojskową mieścić się będzie w budynku internatu, przy ul. Zwoleńskiej 14 w Lipsku.

Szczegóły w poniższym Obwieszczeniu Wojewody Mazowieckiego w przedmiotowej sprawie:

Obwieszczenie Wojewody Mazowieckiego o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej.pdf

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW-PIB

W załączeniu ostrzeżenia meteorologiczne obowiązujące w wojewodztwie.

MZW_STAN_20210622052321109.pdf

 

Jak przetrwać upał

Poradnik jak przetrwać upał.pdf

przetrwacupal1

Alarmowanie i ostrzeganie

Sygnały alarmowe i ostrzegawcze przekazywane są przez syreny alarmowe (niektóre syreny posiadają możliwość emitowania alarmów i komunikatów głosowych) oraz środki masowego przekazu – radio i telewizję. W niektórych gminach, powiatach i województwach wykorzystywane są także inne sposoby informowania ludności np. wiadomościami tekstowymi (SMS) poprzez sieć telefonii komórkowej, megafony oraz powiadamianie od domu do domu.

Alarmy

Alarm ogłaszany jest w przypadku wystąpienia zagrożeń trzyminutowym sygnałem modulowanym. Odwoływany jest przez trzyminutowy sygnał ciągły.

Ostrzeżenia

Ostrzeżenia przekazywane w przypadku kiedy istnieje ryzyko wystąpienia zagrożeń. Komunikaty ostrzegawcze przekazywane są w środkach masowego przekazu.

 

Więcej informacji w poniższym linku:

https://www.gov.pl/web/mswia/alarmowanie-i-ostrzeganie

sygnaly

Ćwiczenie Renegade/Sarex-21 – zawyją syreny

Przez najbliższy tydzień (17-21 maja) będzie trwało ćwiczenie Renegade/Sarex-21, obejmujące przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na lądzie i morzu.

W związku z ćwiczeniem, planowane jest uruchamianie syren alarmowych, które wchodzą w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania. Włączenie syren jest elementem ćwiczenia, związanym  z  zagrożeniem nalotami z powietrza – mieszkańcy m. in. Warszawy usłyszą modulowany, trzyminutowy, ciągły dźwięk. Następnie dźwięk ciągły, również trzyminutowy – jako odwołanie alarmu.

Ćwiczenie będzie rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP oraz na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, w przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest uczestnikiem ćwiczenia.

Tekst z:

https://www.gov.pl/web/rcb/cwiczenie-renegadesarex-21--zawyja-syreny?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=biuletyn_informacyjny_z_dnia_18_maja_2021_r&utm_term=2021-05-18

radiolipskoelektronicznaskrzynkapodawctpzljpgpolicjapksmbbstarostwoparafiastrazpowiatowaMOPSkrus mikroodpadywku1szbuk

Urząd Miasta i Gminy Lipsko 2001 - 2021 Projekt i wykonanie: Mikrobit Sp. z o.o.